۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۴ مهر
گزارش جلسه دفاع از رساله دکتری - رشته علوم قرآن و حدیث
ارسال شده در تاریخ 1397/10/15
ساعت 10:14
جلسه دفاع از رساله دکتری رشته علوم قرآن و حدیث، روز دوشنبه مورخ 10/10/ 1397 در دانشکده الهیات دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد. در این جلسه خانم فاطمه حبیبی از رساله خود با عنوان «بررسی استعاره‌های مفهومی «زبان» در قرآن¬کریم با رویکرد شناختی» دفاع کرد.
این رساله با راهنمایی سرکار خانم دکتر فتحیه فتاحی زاده، استاد علوم قرآن و حدیث دانشگاه الزهرا(س) به عنوان راهنمای اول؛ سرکار خانم دکتر فریده حق بین دانشیار رشته زبان شناسی دانشگاه الزهرا(س) به عنوان راهنمای دوم و مشاوره سرکار خانم دکتر آزیتا افراشی دانشیار رشته زبان شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به انجام رسیده است.
از اهداف این پژوهش می توان به بررسی استعاره های مفهومی جلوه های گفتاری و نوشتاری زبان، مانند قول، کلمه، بیان، لسان، کتاب و... در قرآن کریم اشاره نمود.
یکی دیگر از اهداف این رساله، بررسی و کشف ماهیت و نقش «زبان» به عنوان یکی از مسائل همیشگی فلاسفه و زبانشناسان، از نگاه قرآن کریم می باشد.
یافته ها حاکی از آن است که قرآن کریم به منظور بازنمایی مفاهیم مهمی چون ضرورت شناخت و تبعیت از رهبر شایسته، موضوع قضاء الهی، توحید و شرک، امر خلقت و آفرینش و... از نمودهای گفتاری و نوشتاری بهره برده است.
همچنین در این پژوهش پس از تحلیل آیات گفتگو محور در حوزه روابط بین انسانی و در قلمرو عالم دنیا، روشن شد که هر دو رویکرد زبان شناسان به نقش زبان ـ یعنی وسیله ارتباط یا ابزار بیان و بازتاب اندیشه ـ در آیات قرآن کریم مشاهده می شود.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:352
تصاویر مرتبط:

  • دفاع دکتری_0
  • دفاع دکتری_0
  • دفاع دکتری_0
  • دفاع دکتری_0
  • دفاع دکتری_0

فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمی، طبقه سوم، دانشکده الهیات کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188058923+ فاکس : 982188058923+
 theology[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.