۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
هم اندیشی ارزیابی دروس کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم قرآن و حدیث
ارسال شده در تاریخ 1397/02/30
ساعت 07:48
انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی با همکاری دانشکده الهیات دانشگاه الزهراء(س) نشستی را در تاریخ 97/02/27 ساعت 14 الی 18 در محل دانشگاه الزهراء(س) سالن دکتر سیف برگزار کرد. در این نشست دروس کارشناسی ارشد و دکترای رشته علوم قرآن و حدیث با حضور برخی اساتید این رشته از دانشگاه های مختلف ارزیابی شد.
ابتدا دکتر معارف استاد محترم دانشگاه تهران، توضیحاتی درباره نحوه‌ی تصویب این برنامه‌های درسی ارائه دادند و نقاط قوت آن را متذکر شدند. از نظر ایشان برای ارزیابی نقاط ضعف باید حداقل 5 سال طی شود و دو دوره فارغ‌التحصیل داشته باشد. سپس دکتر پارسا (پژوهشگاه علوم انسانی)، دکتر نکونام (دانشگاه قم)، دکتر جلالی(دانشگاه الزهراء(س))، دکتر جلیلی (دانشگاه خوارزمی)، دکتر مهروش (دانشگاه آزاد اسلامی)، دکتر پاکتچی(دانشگاه امام صادق(ع)) نظرات خود را در خصوص برنامه یاد شده متذکر شدند. از نظر این بزرگواران برنامه یاد شده نیازهای جامعه علمی امروز را برطرف نمی‌کند و از شتابزدگی وزارت علوم در تصویب آن، آن هم بدون نظرخواهی از متخصصین سایر دانشگاه ها انتقاد کردند. به علاوه متذکر شدند برای برنامه ریزی دقیق‌تر باید ابتدا اهداف موردنظر آن ارزیابی شود، به علاوه رشته به سمت کاربردی شدن سیر کند و برای رفع شبهات روز نیز باید توجه شود اساساً چرا شبهات پیش می‌آید و ریشه ها را شناسایی کرد و در نهایت واحدها در مقاطع مختلف نباید همپوشانی داشته باشد.
حاصل آنکه:
1. حاضران معتقد بودند که برنامه ابلاغی با دقت بررسی نشده است و شایسته بود قبل از ابلاغ از همکاران دانشگاههای دیگر نیز نظر خواهی شود تا کمبودهای کمتری در آن مشاهده شود.
2. مجموعه نظرات به مسئولان در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اعلام شده و خواستار بازبینی شویم.
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:98
تصاویر مرتبط:

 • نشست       _0
 • نشست       _0
 • نشست       _0
 • نشست       _0
 • نشست       _0
 • نشست       _0
 • نشست       _0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
گروه علوم قرآن و حدیث
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمی، طبقه سوم، دانشکده الهیات کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188058923+ فاکس : 982188058923+
 theology[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.