۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۴ مهر
کارگاه " تحلیل منطقی نسبت اسلام و ایمان" بر اساس نظر علامه طباطبایی در تفسیر المیزان
ارسال شده در تاریخ 1397/10/01
ساعت 08:27
کارگاه " تحلیل منطقی نسبت اسلام و ایمان" بر اساس نظر علامه طباطبایی در تفسیر المیزان: بین هر دو مفهوم کلی، نظر بر اشتراک یا عدم اشتراک دایره مصادیق آنها، یکی از نسبتهای چهارگانه ارسطویی برقرار است که خود مبتنی است بر اصل امتناع اجتماع و ارتفاع نقیضین فلذا تحقق نسبت، امری است قطعی و اجتناب ناپذیر.
دو مفهوم اسلام و ایمان نیز با تحلیل معنایی، دایره مصادیقی را از افراد انسان دارند. بر اساس آنچه علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در خصوص تحلیل معنایی اسلام و ایمان و مراتب آنها مبتنی بر آیات قرآن بیان کرده است می توان لوازم شمول و صدق آن معانی را بر افراد بررسی و نهایتا تبیین کرد در فرضهای مختلف معنایی، بین دو مفهوم مذکور لزوما کدام یک از نسب اربعه محقق است و پیرو آن جایگاه ایمانی هر فرد انسان در مجموعه مسلمانان بر اساس تحلیل فوق به صورت یک‌گزاره کلی صادق روشن می گردد. از طرفی چون هر گزاره صادق، منطقا لوازم صدقی در جدول عکس مستوی دارد، به دست آوردن آنها و تطبیق بر خود و تعیین منطقی جایگاه هر فرد در این جدول نسب ، معرفت جدیدی است که پیش از این تحلیل برای او محصل نبوده است.
این کارگاه تحلیلی، بطور نسبی میتواند هر فرد پی جوی حق را با ساده ترین ابزار تفکر منطقی قادر بر تحلیل معانی ذهنی و روابط بین آنها سازد به گونه ای که نه خود گرفتار وهم و یا مغالطه در اعتقادات و باورهایش باشد و نه دیگران را ناخواسته بدان گرفتار نماید.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:70
تصاویر مرتبط:

  • هفته پژوهش_0
  • هفته پژوهش_0

فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
گروه معارف اسلامی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمی، طبقه سوم، دانشکده الهیات کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188058923+ فاکس : 982188058923+
 theology[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.